Walk in -koronarokotukset Riihimäellä
Riihimäen seudulla on mahdollista päästä koronarokotukseen ilman ajanvarausta elokuun alussa. Riihimäen Urheilutalolla (Pohjolankatu 6) järjestetään viisi rokotustapahtumaa, joihin voivat osallistua kaikki Riihimäen seudun asukkaat, myös loppilaiset ja hausjärveläiset.
3.8.2021 ja 11.8.2021 klo 9.00 – 19.30 voivat kaikki 16 vuotta täyttäneet ja sitä vanhemmat sekä 12 – 15 vuotiaat riskiryhmiin kuuluvat tulla hakemaan ensimmäisen koronarokotuksensa. Silloin rokotetaan Moderna-rokotteella, joka on mRNA-valmiste. Samalla rokotetulle annetaan aika tehosterokotukseen 12 viikon päähän.
5.8.2021 Walk in – rokotteet loppuneet tältä päivältä!
5.8.2021 klo 9 – 15 annetaan Pfizer BioNTechin -tehosterokotteita. Rokotukseen voivat hakeutua henkilöt, joiden ensimmäisestä koronarokotuksesta on vähintään 8 viikkoa (10.6. ja sitä aiemmin rokotetut henkilöt). Ilmoittautumisen yhteydessä tarkastetaan oikeus saada tehosterokote ja perutaan aiemmin varattu rokoteaika. Tehosterokotteita annetaan päivän aikana 350 henkilölle.
Tehosterokote on mahdollista saada ilman ajanvarausta myös 9.8.2021 ja 10.8.2021 klo 16 – 19.30. Maanantaina 9.8. rokotetaan henkilöitä, jotka ovat saaneet ensimmäisen rokotteen 14.6. tai aiemmin. Tiistaina 10.8. rokotetaan henkilöitä, jotka ovat saaneet ensimmäisen rokotteen 15.6. tai aiemmin. Tehostepäivinä rokotteena on Pfizer BioNTechin Comirnaty.
Rokotteita on käytettävissä vain rajallinen määrä, joten kaikille halukkaille ei voida luvata rokotetta. Rokotukseen osallistuvalla tulee olla mukana henkilö- tai Kela-kortti. Tulijoiden kannattaa varautua jonottamaan tarvittaessa ulkona (vesipullo ja säänmukainen varustus). Lisäksi rokotuksen jälkeen tulee varautua odottelemaan 15 minuuttia ennen paikalta poistumista.
Suomessa käytössä olevat koronarokotteet vaativat kaksi rokoteannosta. Tehosterokotus annetaan mRNA-rokotteilla 12 viikon kuluttua. Pidemmän rokotusvälin on osoitettu parantavan rokotuksen tehoa ja antavan pitkäaikaisemman suojan. Tutkimusten mukaan koronarokotteen tehoste kannattaa ottaa, sillä se suojaa ikääntyneitä ja riskiryhmään kuuluvia yhtä rokotetta paremmin. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen ohjeen mukaan tehosterokote voidaan aikaistaa 8 viikon päähän, jos rokotteita on saatavilla. Ensisijaista on antaa rokottamattomille ensimmäinen rokoteannos.
Lisätietoja: ylihoitaja Auli Anttila, puh. 019 758 5815
Verkkosivua päivitetty 5.8.2021